Protokół Nr XII/2004

Wersja do druku

Protokół Nr XII/2004


z sesji Rady Gminy w Stopnicy odbytej w dniu 27 kwietnia 2004 roku.

W sesji udział wzięli:
- radni w liczbie 15 na stan 15 wg listy obecności,
- sołtysi wg listy obecności,
- Wójt Gminy Pan Ryszard Zych,
- Zastępca Wójta Gminy Pan Jan Stachurski,
- Sekretarz Gminy Pani Anna Godowska,
- Skarbnik Gminy Pani Barbara Sikorska-Judasz,
- Komendant Komisariatu Policji w Stopnicy Pan Jarosław Żak,
- Prezes PSL Pan Jerzy Cichoń,
- Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Stopnicy Pan Jan Łukasik.

Otwarcie sesji nastąpiło o godz. 9.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Stopnicy.

Porządek obrad:
1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum,
2. Przyjęcie porządku obrad,
3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy,
4. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Stopnica w okresie miedzy sesjami Rady Gminy i przegłosowanie.
5. Informacja o realizacji uchwał Rady Gminy podjętych na sesji w dniu 9 marca 2004 r.
6. Sprawozdanie z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stopnicy,
7. Sprawozdanie z działalności Zakładu Gospodarki Komunalnej w Stopnicy,
8. Sprawozdanie z realizacji programów: Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii, Rozwoju Kultury, Turystyki i Sportu.
9. Interpelacje i zapytania radnych.
10. Podjęcie uchwal w sprawie:
a) rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu gminy Stopnica za 2003 rok oraz udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy,
- przekazanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach o sprawozdaniach z wykonania budżetu gminy,
 - zapoznanie z opinią Komisji Rewizyjnej o wykonaniu budżetu gminy oraz
 zgłoszenie wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium
 Wójtowie Gminy Stopnica za 2003 rok,
 - przekazanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach o wniosku
 Komisji Rewizyjnej dotyczącego udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy
 Stopnica na 2003 roku.
b) zmian w budżecie gminy na 2004 rok,
c) ustalenia stawek opłat za zajęcie pasa drogowego,
d) zbycia nieruchomości,
e) rozłożenia na raty należności za sprzedanie nieruchomości,
f) odwołania Kierownika Gminnego Ośrodka Zdrowia w Stopnicy,
g) zmiany uchwały wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy,
h) ustalenia zasad przyznawania diet oraz zwrotu kosztów podroży dla radnych,
i) ustalenia wysokości diety dla sołtysów,
j) ustalenia wysokości wynagrodzenia Wójta Gminy,
k) zmiany Statutu Gminy Stopnica.
11. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
12. Wolne wnioski i zapytania
13. Zamkniecie sesji Rady Gminy.

Przebieg obrad:
Ad.1. Przewodniczący Rady Gminy Pan Krzysztof Tułak dokonał otwarcia XII sesji Rady Gminy, powitał przybyłych na sesję. Stwierdził prawomocność do podejmowania uchwał.
Ad.2. Do przesłanego radnym porządku obrad Przewodniczący Rady Gminy zgłosił wniosek o wprowadzenie do porządku projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2004 rok. Poinformował ponadto, że do Przewodniczącego Rady Gminy od grupy radnych oraz lekarza stomatolog Pani Urszuli Schabowskiej zam. Stopnica, ul.Partyzantów 8/2 wpłynęły wnioski w sprawie udzielenia dotacji w wysokości 5.000zł na zakup materiałów stomatologicznych dla potrzeb szkolnego gabinetu stomatologicznego.
W związku z tym, że wnioski w przedmiotowej sprawie wymagają opinii prawnej co do możliwości przekazania wymienionych środków, Przewodniczący Rady Gminy zwrócił się do radnych - wnioskodawców z propozycją przyjęcia wniosków lecz rozpatrzenia ich na najbliższej sesji Rady Gminy tj. po akceptacji radcy prawnego.
Radni - wnioskodawcy wyrazili zgodę na przedstawioną propozycję rozpatrzenia wniosków.
Z uwagi na brak dyskusji Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie porządek obrad. Za przyjęciem porządku obrad głosowało 15 radnych.
Ad.3. Protokół z poprzedniej sesji Rady Gminy został wyłożony do wglądu w sali konferencyjnej Urzędu Gminy. Przewodniczący Rady Gminy otworzył dyskusje nad jego treścią. W dyskusji głos zabrali:
- radny Pan Czesław Sztuk przypomniał, że na poprzedniej sesji Rady Gminy zgłaszał wniosek o udzielenie odpowiedzi na piśmie w sprawie wysokości kosztów poniesionych na opracowanie projektu kanalizacji grawitacyjno-pompowej oraz projektu kanalizacji ciśnieniowej z podaniem przyczyny zmiany projektu budowy kanalizacji, po czym poinformował, że do dnia sesji odpowiedzi na piśmie nie otrzymał.
W związku z tym, że problem poruszony przez radnego nie dotyczył treści protokółu Przewodniczący Rady Gminy zaproponował, aby dyskusję nad powyższym przenieść do punktu interpelacje i zapytania radnych .
Z uwagi na brak dalszej dyskusji przystąpiono do głosowania. Za przyjęciem protokółu
głosowało 15 radnych.
Ad.4.5. Wójt Gminy Pan Ryszard Zych złożył sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Stopnica w okresie między sesjami Rady Gminy oraz informację o realizacji uchwał Rady Gminy podjętych na sesji w dniu 9 marca 2004 r.
Przewodniczący Rady Gminy otworzył dyskusję nad treścią sprawozdania.
W dyskusji głos zabrali:
- radny Pan Feliks Szczepanik zwrócił się z pytaniem czy Wójt Gminy zagwarantował przekazanie z budżetu gminy środków w kwocie 25.000 zł dla OSP Bosowice oraz 16.000 zł dla OSP w Stopnicy, jeżeli tak to dlaczego brak na ten temat informacji w przedłożonym sprawozdaniu.
- radny Pan Czesław Sztuk zwrócił się z pytaniem w jakim celu planowany jest zakup budynku po Ogrodniczej w Stopnicy oraz czy jest już sporządzona wstępna wycena adaptacji tego budynku.
W odpowiedzi na pytania radnych Wójt Gminy Pan Ryszard Zych poinformował, że podpisał wstępną deklarację przekazania środków dla jednostek OSP w Bosowicach i Stopnicy, jednak dokument ten nie uprawnia go do przekazania środków ponieważ ostateczną decyzję w zakresie przyznania dotacji podejmuje Rada Gminy w formie uchwały. W odpowiedzi na kolejne pytanie dotyczące zakupu budynku po Ogrodniczej poinformował, że z uwagi na miejsce usytuowania tego budynku tj. w kompleksie szkolno-sportowym problem zakupu był tematem posiedzeń stałych komisji Rady Gminy gdzie radni wstępnie rozważali potrzebę jego zakupu z przeznaczeniem na prowadzenie działalności kulturalno-sportowej. Nawiązując do treści przedłożonego sprawozdania przypomniał, że zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami zgłosił do księgi wieczystej wniosek o wpisanie prawa pierwokupu tej nieruchomości, ponadto zlecił rzeczoznawcy opracowanie opinii o stanie technicznym budynku. Z chwilą opracowania opinii radni zostaną zapoznani z jej treścią , również radni podejmą ostateczną decyzję co do zakupu tego budynku.
Z uwagi na brak dyskusji przystąpiono do głosowania. Za przyjęciem sprawozdania głosowało 13 radnych 2 radnych wstrzymało się od głosu.
Przewodniczący Rady Gminy otworzył dyskusję nad informacją z wykonania uchwał podjętych na sesji Rady Gminy w dniu 9 marca 2004r.
Z uwagi na brak dyskusji przystąpiono do głosowania. Za przyjęciem informacji głosowało 15 radnych.
Przewodniczący Rady Gminy otworzył dyskusję nad kolejnymi sprawozdaniami:
- z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stopnicy,
Z uwagi na brak dyskusji przystąpiono do głosowania. Za przyjęciem sprawozdania głosowało 14 radnych ( radny Pan Czesław Sztuk chwilowo nieobecny).
- z działalności Zakładu Gospodarki Komunalnej w Stopnicy.
W dyskusji głos zabrali:
- radny Pan Feliks Szczepanik zwrócił się z pytaniem czy zamierzeniem jest przekształcenie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Stopnicy w spółkę.
- radny Pan Krzysztof Zych zgłosił wniosek o spowodowanie przeglądu hydrantów przeciwpożarowych w poszczególnych sołectwach.
- radny Pan Czesław Sztuk nawiązując do treści sprawozdania zwrócił uwagę na fakt, że przedłożone sprawozdanie jest bardzo ogólne gdzie podano jedynie informację rzeczową z wykonania zleceń natomiast brak jest informacji finansowej. Podsumowując swoją wypowiedź zwrócił się do Kierownika Zakładu o przedstawienie bardziej szczegółowego sprawozdania.
- radny Pan Romuald Kopiński - zdaniem radnego roczne sprawozdanie winno odzwierciedlać ogólny zarys działalności danej jednostki i to właśnie uwidocznione zostało w przedłożonym przez Zakład sprawozdaniu.
- nawiązując do pytania dotyczącego przekształcenia ZGK w spółkę Wójt Gminy poinformował, że problem przekształcenia należy do kompetencji Rady Gminy, po czym zwrócił się do Kierownika Zakładu o sporządzanie bardziej szczegółowych sprawozdań.
Z uwagi na brak dalszej dyskusji przystąpiono do głosowania. Za przyjęciem sprawozdania głosowało 10 radnych, przeciw 1 radny, 4 radnych wstrzymało się od głosu.
Przewodniczący Rady Gminy otworzył dyskusję nad kolejnym sprawozdaniem z realizacji programów: Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii, Rozwoju Kultury, Turystyki i Sportu.
Z uwagi na brak dyskusji przystąpiono do głosowania. Za przyjęciem sprawozdania głosowało 14 radnych ( chwilowo nieobecny radny Pan Ryszard Grzegorczyk).
Przedłożone sprawozdania stanowią załącznik do niniejszego protokółu.
Ad.9 Interpelacje i zapytania radnych.
- Przewodniczący Rady Gminy przypomniał wniosek zgłoszony przez radnego Pana Krzysztofa Zycha w sprawie przeglądu hydrantów przeciwpożarowych w poszczególnych sołectwach.
- Radny Pan Krzysztof Zych zwrócił się z pytaniem jaki rodzaj kanalizacji planowany jest do budowy w m. Topola, Podlasek, Smogorzów, Konary oraz gdzie planowane jest podłączenie kanalizacji z miejscowości Szklanów.
- Radny Pan Czesław Zych zgłosił wniosek o wygospodarowanie w budynku Szkoły Podstawowej w Stopnicy pomieszczenia z przeznaczeniem na kuchnię celem wprowadzenia dożywiania dzieci i młodzieży,
- Radny Pan Feliks Szczepanik zwrócił się z pytaniem czy gmina posiada już informację na temat przyznanych środków z funduszu programu SAPARD.
- Radny Pan Czesław Sztuk przypomniał, że na ostatniej sesji Rady Gminy zgłaszał wniosek w sprawie wykorzystania przez Wójta Gminy Ryszarda Zycha urlopu wypoczynkowego i do dnia sesji nie uzyskał odpowiedzi o terminie planowanego urlopu. W dalszej swojej wypowiedzi zwrócił się z pytaniem, czy gmina dla wykonawcy budynku Gimnazjum i Hali Sportowej w Stopnicy naliczyła odsetki z tytułu nie terminowego oddania budynku, jeżeli tak to w jakiej wysokości i jak przedstawia się ich ściągalność. Następnie nawiązując do powstałej awarii instalacji wodociągowej w budynku Gimnazjum (piwnicy) zwrócił się z pytaniem kogo obciążono za wodę która przedostała się do piwnicy na skutek awarii oraz kto poniósł koszty pompowania wody przez jednostkę OSP. Nawiązując do odbytego przetargu na budowę drogi Czyżów-Dziesławice radny Pan Czesław Sztuk zwrócił się do Wójta Gminy z pytaniem czy w celu zmniejszenia kosztów budowy tej drogi zamierza unieważnić przetarg i ogłosić nowy.
- Radny Pan Cezary Borowiec poruszył problem odbioru śmieci z terenu gminy Stopnica. Zdaniem radnego należy rozważyć inną możliwość odbioru śmieci jak np. wprowadzenie worków lub koszy na śmieci.
Ad.10. Przewodniczący Rady Gminy otworzył dyskusję nad projektem uchwały w sprawie rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu gminy Stopnica za 2003 rok oraz udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy, po czym zapoznał radnych z opiniami Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach tj. Uchwałą Nr 55/2004 III Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie opinii o sprawozdaniach z wykonania budżetu gminy za 2003 rok oraz Uchwałą Nr 72/2004 III Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach z dnia 19 kwietnia 2004 r. o wniosku Komisji Rewizyjnej dotyczącego udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Stopnica za 2003 rok.
Wymienione uchwały stanowią załącznik do niniejszego protokółu.
W dyskusji głos zabrali:
- Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Pan Jan Kowalik przedłożył wniosek Komisji Rewizyjnej wraz z uzasadnieniem o udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy Stopnica za 2003 rok.
Wniosek wraz z uzasadnieniem stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
W związku z tym, że sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za 2003 rok było tematem posiedzeń stałych Komisji Rady Gminy, radni nie zabierali głosu w dyskusji nad treścią sprawozdania.
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu gminy Stopnica za 2003 rok oraz udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy.
Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu.
Przewodniczący Rady Gminy otworzył dyskusje nad kolejnymi projektami uchwał:
- w sprawie zmian w budżecie gminy na 2004 rok.
Z uwagi na brak dyskusji przystąpiono do głosowania. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych.
- w sprawie stawek opłat za zajęcie pasa drogowego.
Z uwagi na brak dyskusji przystąpiono do głosowaniach przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych ( chwilowo nieobecny radny Pan Cezary Borowiec) .
- w sprawie zbycia nieruchomości.
Z uwagi na brak dyskusji przystąpiono do głosowania. Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych.
- w sprawie rozłożenia na raty należności za sprzedanie nieruchomości.
W uzupełnieniu do treści projektu uchwały Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że w wyniku przeprowadzonego wywiadu środowiskowego stwierdzono trudną sytuację finansową Pani Wójtowicz w związku z czym uznano prośbę zainteresowanej za zasadną i przygotowano w/w projekt uchwały.
Z uwagi na brak dyskusji przystąpiono do głosowania.
- w sprawie odwołania Kierownika Gminnego Ośrodka Zdrowia w Stopnicy.
Z uwagi na brak dyskusji przystąpiono do głosowania. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych.
- zmieniająca uchwałę w sprawie wieloletniego gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy.
Z uwagi na brak dyskusji przystąpiono do głosowania. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych.
- w sprawie ustalenia wysokości diety i zasad zwrotu kosztów podróży służbowych dla radnych.
W dyskusji glos zabrali:
- Radny Pan Cezary Borowiec Przewodniczący Komisji Oświaty poinformował, że członkowie Komisji Oświaty opowiedzieli się negatywnie co do proponowanych w projekcie uchwały wysokości diet.
- Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że pozostałe Stałe Komisje Rady Gminy wyraziły pozytywną opinię do projektu uchwały.
Z uwagi na brak dalszej dyskusji Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie projekt zuchwały przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, przeciw 3 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu.
Przewodniczący Rady Gminy otworzył dyskusję nad kolejnymi projektami uchwał:
- w sprawie ustalenia wysokości diety dla sołtysów.
Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że od grupy sołtysów wpłynął wniosek w sprawie podwyżki diet dla sołtysów.
Z uwagi na brak dyskusji przystąpiono do głosowaniach przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 3 radnych wstrzymało się od głosu .
- w sprawie ustalenia wysokości wynagrodzenia wójta gminy.
Po odczytaniu projektu uchwały Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że proponowana podwyżka stanowi 5,3%.
Z uwagi na brak dyskusji przystąpiono do głosowania. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych.
Przewodniczący Komisji Rolnej radny Pan Grzegorz Rokosz zgłosił wniosek w sprawie zwolnienia Przewodniczącego Rady Gminy Pana Krzysztofa Tułaka ze złożonej deklaracji przekazywania części swojej diety na cele charytatywne.
Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Pani Danuta Szczepanik poddała pod głosowanie wniosek zgłoszony przez radnego Pana Rokosza.
Za przyjęciem wniosku głosowało 14 radnych.
Przewodniczący Rady Gminy otworzył dyskusję nad kolejnymi projektami uchwał:
- w sprawie zmiany Statutu Gminy Stopnica.
Z uwagi na brak dyskusji przystąpiono do głosowania. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych.
- w sprawie zmian w budżecie gminy na 2004 rok.
Z uwagi na brak dyskusji przystąpiono do głosowania. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych.
Podjęte przez Radę Gminy uchwały stanowią załącznik do niniejszego protokółu.
Ad.11.Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
- na pytanie dotyczące naliczenia odsetek dla Przedsiębiorstwa BETONCHEM Kielce - wykonawcy budynku gimnazjum i hali sportowej odpowiedzi udzielił radca prawny Urzędu Gminy Pan mgr Wojciech Zręda informując:
Gmina Stopnica naliczyła Przedsiębiorstwu BETONCHEM kary umowne w dwóch grupach, pierwsza to jest kara za opóźnienie w realizacji umowy za okres od 02.09. 2003 do 05.11.2003r. tj. za 65 dni kara ta wynosi 435.443,20 zł, druga kara naliczona jest z tytułu opóźnienia usunięcia stwierdzonych wad za okres od dnia 29.11.2003r. do dnia 10.12.2003r. tj. za 11 dni i wynosi 148.396,16 zł, łącznie naliczone kary wynoszą 586.839,36 zł. Przedsiębiorstwo BETONCHEM zażądało od gminy zapłaty trzech należności które gmina nie zapłaciła tj. za roboty wykonane zgodnie z umową na kwotę 80.139,24 zł, zwrot kaucji w kwocie 80.010,54 zł, oraz zapłatę wynagrodzenia za wykonane roboty dodatkowe nie ujęte w umowie na kwotę 166.333,68 zł.
Gmina Stopnica w dniu 9.01.2004r. dokonała uznania dwóch należności wykonawcy tj. kwotę 80.139,24 zł za roboty wykonane zgodnie z umową i zwrot kaucji w kwocie 80,010,54 zł jednak nie zapłaciła tych należności dokonując potrącenia swej należności z tytułu naliczonych kar umownych. Gmina Stopnica nie uznała należności z tytułu prac dodatkowych i zażądała od BETONCHEM-u pozostałej po potrąceniu kwoty tj. 426.689,46 zł i o zapłatę tej kwoty przed Sądem Okręgowym w Kielcach toczy się sprawa z powództwa Gminy Stopnica przeciwko Przedsiębiorstwu BETONCHEM Kielce.
Przedsiębiorstwo BETONCHEM przedstawiło pozew o zapłatę kwoty 160.149,78 zł z tytułu dwóch uznanych roszczeń i zapowiedziało na rozprawie rozszerzenie tego powództwa o kwotę 166.333,68 zł. Zdaniem radcy prawnego rozstrzygnięcie sporu będzie zależało od orzecznictwa Sadu Okręgowego w Kielcach, naliczone kary umowne mogą być przez sąd zmiarkowane. Poinformował ponadto, że przyjęty przez gminę sposób rozstrzygnięcia sporu na drodze sądowej konsultowany był z pracownikami Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach którzy taki tryb postępowania wskazali.
- sprawa budowy kanalizacji, oczyszczalni ścieków.
W odpowiedzi na poruszony problem Wójt Gminy poinformował, że istniejąca oczyszczalnia ścieków "LEMNA" przejmie ścieki od zaprojektowanych trzech sołectw i pomimo tego pozostaje jeszcze rezerwa. Poinformował ponadto, że niezbyt dużym nakładem finansowym proces oczyszczania da się zintensyfikować celem zwiększenia przyjęcia ścieków. Obecnie przygotowuje się do projektowania budowę kanalizacji w miejscowościach: Smogorzów, Podlasek, Topola, Konary. Nie przygotowuje się do projektowania budowy kanalizacji w m. Szklanów ponieważ brak w przedmiotowej sprawie wniosku od mieszkańców sołectwa.
W nawiązaniu do budowy kanalizacji w m. Klępie Dolne, Białoborze, Falęcin Nowy Wójt Gminy przedstawił różnicę powstałą na skutek zmiany projektu budowy kanalizacji z grawitacyjno-pompowej na ciśnieniową, która przedstawia się następująco: nowy projekt przewiduje mniej rur o 2.592 m, zmniejszy się ilość przykanalików o 588 m, mniej wykopów o 4.594 m3 ( kanalizacja ta przechodzi w poboczu drogi powiatowej), zmniejsza się ilość studzienek o 124 sztuki (około 2.000 zł każda), eliminuje się trzy duże przepompownie natomiast przybywa małych pomp przydomowych. Koszt projektu kanalizacji grawitacyjno-pompowej wynosił 27.100 zł natomiast projektu kanalizacji ciśnieniowej 33.000 zł.
Nawiązując do odbytych przetargów na budowę kanalizacji Wójt Gminy poinformował, że jest znaczna różnica finansowa pomiędzy wartością wynikającą z kosztorysu inwestorskiego budowy kanalizacji a wartością wynikającą z kosztorysów przetargowych.
Po zapoznaniu się z powyższym radny Pan Czesław Sztuk wycofał swój wniosek o udzielenie odpowiedzi na piśmie.
- w zakresie otrzymania środków.
Wójt Gminy poinformował, że Gmina nie otrzymała jeszcze środków z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa SAPARD, niemniej jednak rozpatrywanie wniosków trwa.
- w zakresie budowy drogi Dziesławice-Czyżów.
Wójt Gminy ponownie poinformował, że przetarg ten ogłoszono i przeprowadzono zgodnie z wymogami ustawy o zamówieniach publicznych .
- w zakresie konserwacji hydrantów przeciwpożarowych.
Wójt Gminy poinformował, że hydranty przeciwpożarowe podlegają okresowym przeglądom za co odpowiedzialnym jest Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej.
- w zakresie dożywiania dzieci w szkole.
Wójt Gminy poinformował, że zorganizowanie kuchni w budynku szkoły wiąże się nie tylko z wygospodarowaniem pomieszczenia lecz z zatrudnieniem obsługi tj. kucharek, intendentki, dlatego też jeżeli dyrektorzy szkół uznają za celowe dożywianie dzieci poprzez przygotowanie gorących posiłków należy rozważyć jeszcze inny wariant rozwiązania tego problemu tj. możliwość skorzystania z oferty zakupu gotowych posiłków.
- w sprawie awarii instalacji wodociągowej w budynku Gimnazjum w Stopnicy.
Wójt Gminy poinformował, że Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Stopnicy obciążył wykonawcę budynku kosztami awarii.
- w sprawie odbioru śmieci.
Wójt Gminy poinformował, że trwa opracowanie planu gospodarki odpadami oraz programu ochrony środowiska co po zatwierdzeniu być może rozwiąże problem odbioru śmieci. Przed ostatecznym zatwierdzeniem plan i program będzie omówiony na posiedzeniach stałych komisji Rady Gminy.
Ad.12. Wolne wnioski i zapytania.
- Radny Pan Krzysztof Zych zgłosił wniosek aby zorganizować dla zainteresowanych radnych i sołtysów wyjazd do miejscowości gdzie wykonano już kanalizację ciśnieniową celem porównania eksploatacji kanalizacji ciśnieniowej a grawitacyjno-pompowej.
- Przewodniczący Rady Gminy Pan Krzysztof Tułak zapoznał radnych ze skargą złożoną przez Pana Henryka Kordosa mietelnikami na działalność Wójta Gminy Stopnica. Po zapoznaniu się z jej treścią radni uznali skargę za niezasadną. Skarga stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy ponownie poruszył problem budowy kanalizacji do budynku Obwodu Drogowego w Stopnicy.
Odpowiadając na poruszony problem Wójt Gminy nawiązał do odpowiedzi udzielonej na poprzedniej sesji Rady Gminy informując iż sytuacja ta w dalszym ciągu nie uległa zmianie, ponieważ powstały spór dalej rozstrzygany jest na drodze sądowej.
- W odpowiedzi na pytanie zgłoszone na poprzedniej sesji Rady Gminy przez radnego Pana Romualda Kopińskiego w sprawie różnicy w kosztach utrzymania Rady Gminy w latach 2002-2003 Skarbnik Gminy Pani Barbara Sikorska Judasz poinformowała, że koszt utrzymania Rady Gminy w roku 2002 wynosił 53.802,52zł, natomiast w roku 2003 wynosił 70.373,40 zł w tym diety dla sołtysów, różnica to 16.568,80 zł.
- Sołtys wsi Stopnica Pan Jan Kolasiński zgłosił wniosek zatrudnienia dozorcy w Stopnicy celem zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom szczególnie w porze nocnej.
- Radny Pan Czesław Sztuk zgłosił wniosek aby przed zaprojektowaniem dużej inwestycji przedstawić radnym koncepcję celem zaakceptowania.
- Radny Pan Cezary Borowiec zgłosił wniosek o zmianę czasu włączenia oświetlenia ulicznego w Stopnicy tj. od 21.00 do 1.00.
- W odpowiedzi na poruszone problemy Wójt Gminy poinformował, że w myśl obowiązujących przepisów nie można w Urzędzie Gminy zatrudnić dozorcy natomiast można zatrudnić strażnika straży gminnej lub dofinansować zatrudnienie policjanta. W zakresie zmiany czasu włączenia oświetlenia ulicznego poinformował, że kosztem zaoszczędzonych przez okres letni środków ponoszonych na zakup energii można wydłużyć czas świecenia w okresie zimowym. Odpowiadając na wniosek w sprawie wprowadzenia konsultacji z radnymi na temat planowanych inwestycji poinformował, że zamierzenia w zakresie inwestycji są znane radnym po zatwierdzeniu budżetu gminy, ponadto poprzez składane sprawozdania między sesjami Rady Gminy znany jest również dalszy ich przebieg dlatego też radni i pozostali zainteresowani winni zapoznać się z opracowaną koncepcja danej inwestycji zgłaszając swoje wnioski i uwagi.
Ad.13 Z uwagi na brak dyskusji Przewodniczący Rady Gminy podziękował za wzięcie udziału w sesji po czym uznał sesję zakończoną.
Zakończenie sesji nastąpiło o godz.13.30


Protokolant

Zofia Marzec

Statystyki bieżącej stronyWyświetleń: 1788

Wprowadził(a) do systemu: Mariusz Szcześniak, data: 2004-09-30 07:58:50
Opublikował(a): Mariusz Szcześniak, data publikacji: 2004-10-01 07:57:57
Ostatnia zmiana: Mariusz Szcześniak, data: 2004-10-01 07:57:57
Rejestr zmian bieżącej strony
Archiwalne wersje tej strony